تبلیغات
(ووشو) wushu - هنر رزمی آدمك چوبی
(ووشو) wushu
 هنر رزمی آدمک چوبی

آدمك چوبی

موک یان جونگ یک آدمک چوبی است که در هنرهای رزمی چینی از آن استفاده می‏شده است. این وسیله به خصوص با هنر رزمی وینگ چون مرتبط است اما در انواع هنرهای رزمی چینی دیگر نیز کاربرد داشته است. این آدمک در قدیم معمولاً از چوب ساخته میشد ولی اخیراً با استفاده از مواد استیلی و پلاستیکی نیز آن را می‎سازند.
در وینگ چون

آدمک چوبی وینگ چون از بقیه اشکال آدمک چوبی‎ها معروفتر است.
آدمک چوبی وینگ چون با استفاده از یک الگوی کاربردی دست و پا طراحی شده است تا مهارت مبارزه و نیروی درونی را با هماهنگی پرورش دهد.
آدمک چوبی وینگ چون ساخت هنگ کنگ که با استفاده از دو محور که از درون تنه آدمک چوبی رد شده است به دیوار آویزان می‏شود.
مدل‏های قدیمی آدمک چوبی وینگ چون اصولاً در زمین قرار داده می‏شدند. استاد ایپ مَن (استاد بزرگ فقید وینگ چون) مدل دیواری جدید را در هنگ کنگ طراحی نمودند تا بتوان آدمک چوبی را در آپارتمان‎ها نیز استفاده کرد.
آدمک چوبی بکار رفته در وینگ چون دارای سه دست و یک پا می‏باشد، که نماینده بدن حریف در حالت‏های مختلف حمله او هستند، در این حالت‏ها حریف میتواند حداکثر نیروی خود را وارد سازد.
محور هایی که آدمک چوبی دیواری بر روی آن سوار می‏شود حالت فنری خاصی به آن می‏بخشد که شبیه به عکس‏العمل‏های حریف واقعی می‏باشد و به هنرجو اجازه می‏دهد انرژی را به ایستادن خود جذب نماید. به خاطر حالت فنری، این آدمک چوبی یک حریف زنده تلقی میگردد. بنابراین آدمک چوبی قدیمی که بر روی زمین قرار دارد به علت نداشتن حالت فنری آدمک مرده شناخته می‎شود.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1388 توسط محمد

قالب وبلاگ