تبلیغات
(ووشو) wushu - نقش آب در بدن
(ووشو) wushu
نقش آب در بدن
شما بدون غذا چند هفته، بدون آب چند روز و بدون اكسیژن چند دقیقه می توانید زنده بمانید، به عبارت دیگر به جز اكسیژن آب مهمترین عنصریست كه در بدنمان داریم .
بدن شما از 70- 55 درصد آب تشكیل شده و تقریباً 90- 80 درصد خون را آب تشكیل می دهد. آب تقریباً در تمام روندهای حیاتی بدن دخیل است. كمبود آب می تواند به تغییرات ذهنی و فیزیكی منجر شود.
نقش آب در بدن
شما بدون غذا چند هفته، بدون آب چند روز و بدون اكسیژن چند دقیقه می توانید زنده بمانید، به عبارت دیگر به جز اكسیژن آب مهمترین عنصریست كه در بدنمان داریم .
بدن شما از 70- 55 درصد آب تشكیل شده و تقریباً 90- 80 درصد خون را آب تشكیل می دهد. آب تقریباً در تمام روندهای حیاتی بدن دخیل است. كمبود آب می تواند به تغییرات ذهنی و فیزیكی منجر شود. آب نقش های زیر را ایفاد می كند:
›› با شستن سمومی كه در طی زندگی عادی تولید می شود، بدن را پاك می كند .
›› زندگی مفاصل را تامین می كند .
›› پوست را از خشكی محافظت می نماید .
›› هیدراسیون احشاء داخلی را حفظ می كند .
›› دمای بدن را كنترل می نماید .
وقتی بدن گرم می شود، آب به شكل عرق از پوست دفع می گردد. این مساله خوب است چرا كه عرق از پوست شما تبخیر می شود و بدن شما سرد می شود. در واقع یك Air-Conditioner در بدن شما وجود دارد ولی برای اینكه این سیستم به كار خود ادامه دهد، نیاز به جبران آب از دست رفته بدن دارید. اگر به اندازه كافی و در حد جبران عرق از دست رفته آب ننوشید، خون غلیظ شده و جریان خون كند می شود این امر باعث می گردد كه فشار بر روی قلب وارد شود. در صورتی كه كمبود مایع زیاد باشد، بدن شما به اندازه كافی آب برای تولید عرق ندارد. در این نقطه درجه حرارت بدن می تواند تا حد خطرناكی بالا برود .
وجود اینكه فرد بزرگسال با جثه متوسط در روز حدود 2 لیتر آب از دست می دهد، یك ورزشكار ممكن است در ظرف یك ساعت ورزش شدید قریب به 3 لیتر آب از دست بدهد. در صورتی كه این مایعات از دست رفته جایگزین نشوند، ممكن است دهیدراسیون عارض گردد .كم آبی با دهیدراسیون یك اثر منفی و شدید روی كارایی ورزشی دارد. در واقع حتی هیدراسیون خفیف تا حد یك درصد كاهش وزن بدن می تواند با ایجاد سرگیجه، سردرد و زمان عكس العمل كندتر باشد و می تواند بر خطر گرمازدگی بیافزاید .
در صورت عدم درمان، دهیدراسیون بدتر می شود و می تواند كشنده باشد. مراقب علایم زودرس هشداردهنده در خودتان و هم تیمی ها باشید تا از دهیدراسیون اجتناب شود. در صورتی كه هر یك از این علائم را مشاهده كردید، به مربی خود اطلاع دهید یا مراقب طبی فوری طلب كنید .

تشنگی
سئوال اینست كه آیا احساس تشنگی همیشه با آغاز كم آبی همراه است؟ پاسخ این است، نه همیشه در بسیاری موارد ورزش واقعاً واكنش تشنگی را مختل می كند. به هنگام ورزش شما مقدار زیادی آب را قبل از احساس تشنگی از دست می دهید و قبل از اینكه بطور كامل كم آبی شما جبران شود احساس تشنگی از بین می رود. بنابراین برای تامین نیازتان به آب نمی توانید به حس تشنگی اكتفا كنید. به عنوان یك ورزشكار، لازم است كه بطور آگاهانه بیش از آنچه كه دوست دارید آب بنوشید، مصرف كنید، بویژه زمانی كه در گرما ورزش می كنید .

میزان مصرف مایعات در ورزشكاران
بنا به همه دلایل فوق، ورزشكاران لازم است كه آب یا سایر نوشابه ها را قبل، در طی و بعد از ورزش مصرف كنند .
قبل از ورزش: یك یا دو لیوان مایعات را دو ساعت قبل از مسابقه یا تمرین بیاشامید تا اطمینان حاصل كنید كه بخوبی هیدراته شده اید. پانزده دقیقه قبل از شروع ورزش یك لیوان دیگر نیز بنوشید .
در طی ورزش: در طی ورزش برای جایگزینی مایعات از دست رفته و اجتناب از گرمای بیش از حد هر 20- 15 دقیقه، 180- 120 سی سی مایعات بنوشید، مایعات سرد بهتر است چرا كه به سرعت جذب می شوند و حرارت مركزی بدن را سریعتر پایین می آورند .
پس از ورزش: این نكته كه پس از انجام ورزش به مصرف مایعات ادامه دهید حائز اهمیت است كه جبران كم آبی بدن زمان می گیرد. برای اطمینان از اینكه به اندازه كافی آشامیده اید، خودتان را قبل و بعد ورزش توزین كنید، به ازای هر 5/0 كیلوگرم كاهش وزن حداقل 500
سی سی آب مصرف نمایید. این اشتباه را نكنید كه وزن كاهش یافته در ورزش مربوط به چربی است، چرا كه چربی به تدریج از دست می رود و در مقیاس چند روز، مشخص نخواهد شد. تقریباً تمام كاهش وزن طی ورزش از منشاء آب می باشد .نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1388 توسط محمد

قالب وبلاگ